Odpowiedzialność cywilna za szkodę członka zarządu spólki z o.o.


Członek zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz likwidator odpowiada wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki, chyba że nie ponosi winy. Członek zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz likwidator powinien przy wykonywaniu swoich obowiązków dołożyć staranności wynikającej z zawodowego charakteru swojej działalności.


Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna
z dnia 9 lutego 2006 r.
V CSK 128/2005

Ustalenie bezprawności w rozumieniu art. 293 ksh nie może ograniczać się jedynie do ogólnikowego stwierdzenia, że działanie lub zaniechanie było sprzeczne z prawem lub umową spółki, lecz powinno wskazywać – z przytoczeniem konkretnych przepisów prawa lub postanowień umowy – na czym polegała sprzeczność zachowania członka organu spółki z oznaczonym przepisem prawa lub postanowieniem umowy.Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna
z dnia 25 listopada 2004 r.
III CK 592/2002

Udzielenie absolutorium może zwolnić od odpowiedzialności odszkodowawczej członka zarządu (rady nadzorczej).


Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna
z dnia 6 lutego 2004 r.
II CK 407/2002

Unormowanie zawarte w art. 201 kh (obecnie art. 208 ksh) odnosi się do prowadzenia spraw spółki, a więc czynności w zakresie wewnętrznym spółki. Podjęcie przez członka zarządu działań wbrew regulacjom dokonywania czynności określonych w tym przepisie narazić go może na przewidzianą w art. 292 kh (obecnie: art. 293 ksh) odpowiedzialność wobec spółki za szkody tym spowodowane.
——————————————————————-

Adwokaci Łebek | Węgliński

Świadczymy usługi prawne w zakresie bieżącego doradztwa na rzecz krajowych i zagranicznych podmiotów gospodarczych. Proponujemy środki prawne, których celem jest minimalizacja ryzyka i zabezpieczenie sytuacji prawnej Klienta.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: