Zakaz konkurencji członka zarządu sp. z o.o.


Członek zarządu nie może bez zgody spółki zajmować się interesami konkurencyjnymi ani też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej bądź uczestniczyć w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek organu. Zakaz ten obejmuje także udział w konkurencyjnej spółce kapitałowej w przypadku posiadania przez członka zarządu co najmniej 10% udziałów lub akcji tej spółki albo prawa do powołania co najmniej jednego członka zarządu.

Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, zgody udziela organ uprawniony do powołania zarządu.


Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
z dnia 6 marca 2006 r.
II PK 211/2005

Pracownik – członek zarządu spółki handlowej narusza pracowniczy obowiązek dbałości o dobro zakładu pracy (art. 100 § 2 pkt 4 kp) w przypadku, gdy bez jej zgody uczestniczy w spółce konkurencyjnej jako członek zarządu spółki kapitałowej (art. 211 § 1 ksh).


Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie
z dnia 21 lipca 2005 r.
III APa 85/2005

Fakt prowadzenia działalności gospodarczej, tożsamej z działalnością prowadzoną przez byłego pracodawcę ale na innym obszarze terytorialnym, stanowi konkurencję dla byłego pracodawcy i skutkuje utratą roszczeń odszkodowawczych z tego tytułu.


Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego
z dnia 27 czerwca 2007 r.
II FSK 844/2006

Przy ocenie związku przyczynowo-skutkowego wydatku wynikającego z umowy o zakazie konkurencji z działalnością gospodarczą spółki należy mieć na uwadze zasadę, zgodnie z którą każdego członka zarządu spółki obowiązuje zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej (art. 204 § 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczpospolitej z dnia 27 czerwca 1934 r. Kodes handlowy – Dz. U. 1934 r. Nr 57 poz. 502 ze zm.). Zajmowanie się interesami konkurencyjnymi stanowi jeden z przypadków działalności sprzecznej z interesami spółki, co w konsekwencji powoduje odpowiedzialność cywilną i karną członka zarządu (Rozdz. IX Kodeksu handlowego). Wobec tego dodatkowe umowne zobowiązanie członków zarządu spółki z o.o. do zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej i wypłacanie z tego tytułu odszkodowania należy uznać jako niezwiązane z uzyskaniem przychodów.
——————————————————————-

Adwokat Węgliński

Świadczymy usługi prawne w zakresie bieżącego doradztwa na rzecz krajowych i zagranicznych podmiotów gospodarczych. Proponujemy środki prawne, których celem jest minimalizacja ryzyka i zabezpieczenie sytuacji prawnej Klienta.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: