Odpowiedzialność karna za działanie na szkodę spółki handlowej


Kto, biorąc udział w tworzeniu spółki handlowej lub będąc członkiem jej zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej albo likwidatorem, działa na jej szkodę podlega karze pozbawienia wolności do lat 5 i grzywnie.

Tej samej karze podlega, kto do działania na szkodę spółki lub udziela jej pomocy do popełnienia tego przestępstwa.

Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Karna
z dnia 6 maja 2004 r.
V KK 360/2003

W pojęciu „członkowie władz spółki”, użytym w art. 482 kh mieści się nie tylko członek jej zarządu, ale także członek rady nadzorczej. Ujmując podmiot przestępstwa działania na szkodę spółki odmiennie w art. 585 § 1 ksh, ustawodawca wyłączył jedynie odpowiedzialność członków zgromadzenia wspólników, którzy niewątpliwie należą do władz spółki, nie ponoszą jednak aktualnie odpowiedzialności za działanie na jej szkodę na podstawie tego przepisu.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie
z dnia 17 grudnia 2001 r.
II AKa 186/2001

Wielce szkodliwa jest przestępczość tzw. białych kołnierzyków używająca podstępnie mechanizmów organizacji społeczeństwa i chowająca się za ich maskę, popełniana przez ludzi tzw. szanowanych, wyrządzająca wręcz nieobliczalne szkody w gospodarce społeczności. Oszustwa podatkowe, celne, ubezpieczeniowe, wyłudzenia kredytów, dotacji czy inne zachowania przynoszą sprawcom nielegalne zyski ze szkodą dla społeczeństwa, jakich by nie uzyskali w żaden inny sposób. Powinno się doceniać powagę tych przestępstw, w niektórych przypadkach nawet gorszych od gwałtownie potępianych w społeczeństwie – i słusznie – przestępstw z użyciem przemocy, zatem powinno się je karać odpowiednio do wysokiego stopnia winy sprawców, ich premedytacji, świadomości stopnia naruszenia powinności, ich niegodziwych zysków oraz rozległości wyrządzonych szkód.

Przepis art. 585 § 1 ksh, przewidujący odpowiedzialność za działanie na szkodę spółki, pomija odpowiedzialność członków zgromadzenia, a poza tym nie różni się od art. 300 § 1 kh, zatem o tyle tylko jest względniejszy (art. 4 § 1 kk). Przepis ten zawiera jednak i § 2 o powszechnej odpowiedzialności za nakłanianie bądź pomocnictwo do tego indywidualnego przestępstwa (zob. też art. 21 § 2 kk).

Uchwała Sądu Najwyższego – Izba Karna
z dnia 15 kwietnia 1999 r.
I KZP 8/99

Działaniami na szkodę spółki są takie czynności dokonane przez osoby wymienione w ksh, które zostały podjęte w granicach upoważnienia ustawowego lub wychodzące poza jego zakres, ale wynikające z ich roli w spółce i pozostające w związku z funkcjami pełnionymi w jej władzach.
——————————————————————-

Adwokat Węgliński

Świadczymy usługi prawne w zakresie bieżącego doradztwa na rzecz krajowych i zagranicznych podmiotów gospodarczych. Proponujemy środki prawne, których celem jest minimalizacja ryzyka i zabezpieczenie sytuacji prawnej Klienta.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: